בור ספיגה

בור ספיגה – מה זה וכיצד הוא משפיע על החיים שלנו

לצד כל מבנה, מגורים או תעשייתי, ישנה מערכת ביוב מקומית שאיננה מחוברת בהכרח אל המערכת הכללית. מערכת זו כוללת בין היתר בור ספיגה אשר מאפשר קליטה מבוקרת של שפכי ביוב מהבניין. בורות ספיגה אלו מחוברים אל צנרות הביוב של הבתים, והם קולטים, כאמור, את כל מערכת השפכים של המבנה.

כיום במרבית המבנים כבר לא משתמשים בבורות ספיגה אשר ממוקמים מתחת למבנה, כפי שהיה נהוג בעבר, לכן אנחנו יכולים למצוא רק כשלוש אחוז מבורות הספיגה לצד משקי הבית, זה קיים בעיקר במבנים פרטיים. בעוד שבמבני קומות, בעיקר בערים אנחנו נמצא פחות בורות ספיגה מסוג זה ויותר בורות ספיגה מרכזיים.

בורות ספיגה נחפרים מתחת לאדמה בעומק של 2 מטר לפחות, על פי רוב ברדיוס של חצי מטר. הבור אטום באופן הרמטי כך שלא יהיה ניתן לפתוח אותו, אלא באמצעות כלים מקצועיים ואך ורק אנשי מקצוע יוכלו לעשות זאת.

על פי רוב הטיפול מתבצע כאשר הבור נסתם בחומרים שונים, דוגמא סבונים, צואה, וכן בחומרי תעשייה כגון שמנים, צבע, חומרי הדברה ועוד. לא פעם אנשי מקצוע שמטפלים בבורות ספיגה, מוצאים את עצמם מתמודדים עם פסולת כגון נייר טואלט, מגבונים לחים וכן חומרי היגיינה של נשים, אשר סותמות את הצנרת וגורמות לבור הספיגה להיסתם גם כן. ברגע שזה קורה, הרי שיש לשאוב את כל מה שיש בבור על מנת שיהיה ניתן להמשיך ולהשתמש בו מבלי לגרום להצפה במקום.

הטיפול נועד הן בשביל לאפשר שימוש תקין ונכון בבור הספיגה בהמשך, והן לשמור על סביבה היגיינת, שכן אם הבור יתמלא, ייווצרו ריחות לא נעימים ולא בריאים בסביבה.

כיצד מזמינים אנשי מקצוע בצורה נכונה

לפני שנסביר כיצד מזמינים אנשי מקצוע לטיפול בבור ספיגה, חשוב להבהיר, הטיפול חייב להתבצע אך ורק על ידי אנשים שמתמחים בתחום, שיש להם את הידע והניסיון וכן את הכלים הנדרשים. אם גורם לא מקצועי ינסה לטפל בבעיה, הרי שהוא עלול לסכן את עצמו וכן להחמיר את הבעיה.

אנשי מקצוע בעלי ניסיון, ידעו כיצד לפתוח את המכסה של הבור בצורה בטוחה, כיצד להכניס את האמצעים השונים לצורך השאיבה מתוך הבור, וכן יהיו בידיהם האמצעים אשר יאפשרו להם לא רק לבצע את השאיבה אלא גם להעביר את כל הפוסלת אל מקום ייעודי לשם כך.

לפני שמזמינים אנשי מקצוע לצורך ביצוע טיפול בבור ספיגה, מוטב לבדוק לא רק אם יש להם ניסיון וידע, אלא גם הם יכולים להגיע עוד באותו יום לטפל בבעיה, על מנת שנוכל לחזור אל שגרת חיינו כמה שיותר מהר.

לסיכום, טיפול בבור ספיגה הוא חלק אלמנטרי בתחזוקה של מבנה, בין אם מדובר במבנה מגורים או מבנה תעשייתי. העבודה לשם כך חייבת להתבצע על ידי אנשי מקצוע שמתמחים בכך ויש ברשותם את הידע וכן את הכלים הנדרשים בנושא.