קידוחים לבדיקת קרקע

קידוחים למטרת בדיקות קרקע הם סוג די נפוץ של קידוחי קרקע המשמש למגוון שימושים, בעיקר בתחום המחקר ובענף הבניין. מטרתם של קידוחים אלה הוא להעלות על פני השטח דגימות קרקע משכבות שונות של האדמה על מנת לאסוף ממצאים שונים או לגלות את מאפייניה בעומקים שונים. החשיבות של קידוחים אלה יכולה להיות רבה ובעלת משמעויות שונות.

קידוחים לטובת גילוי משאבי טבע

לאחר עשרות שנים של תלות כמעט מוחלטת בנפט ובגז מיובא מחו”ל ותחת הגבלות וחרמות שונים מצד העולם הערבי השולט בנתח גדול משוק האנרגיה העולמית המתכלה, התגלה לאחרונה שארצנו משופעת ביותר משאבי טבע מכפי שחשבנו ומרבצי גז טבעי גדולים שהתגלו בארץ לאחרונה מציתים תקווה בחלום הישראלי לעצמאות גם בתחום האנרגיה. קידוחי קרקע מאפשרים לבחון בעומקים שונים של הקרקע, האם אזור מסויים שיש סימנים שיכול לאצור מרבצים של גז טבעי או נפט, אכן מגשיימים את הפוטנציאל שמשערים שגלום בהם. גם אם הקידוח לא מביא לגילוי המרבץ עצמו, אפשר לדעת דרך ניתוח האדמה שעולה בקידוחים אם היא עשירה בחומרים שמחפשים וזו אינדיקציה משמעותית שיכולה להביא להמשך חפירות וקידוחים.

קידוחים לתועלת מחקרים

גיאולוגים, ביולוגים ואפילו היסטוריונים וארכיאולוגים יכולים להפיק תועלת רבה מניתוח הקרקע שמועלית משכבות אדמה שונות. האינפורמציה המושגת באמצעות קידוחים מאפשרת להפיק תובנות משמעותיות על תהליכים גאולוגיים וכימיים, על בעלי חיים וכדומה.

קידוחים בענף הבנייה

קידוחים משמשים באופן נרחב בענף הבנייה לקידוחים כלונסאות כדי להניח כלונסאות מתכת ביסודות מבניים חדשים, להכנת בורות ספיגה וניקוז ולצורך כך נעשה שימוש במגוון שיטות קידוחים כמו קידוח בובקאט וקידוח ידני. סוג קידוחים נוסף שמעשה לרוב בשלב התיכנון המוקדם הוא קידוח לטובת הכרת טיב הקרקע בעומק האדמה שמאפשר למהנדס הבנייה או לאדריכל לחשב את עומק היסודות המתאים לאופי הבניין ומשקלו, כשאחד השיקולים המרכזיים הוא הצורך למקם את בסיס הכלונסאות על קרקע יציבה ובטוחה.

Comments are closed.