כלונסואות בניין

מה הם כלונסאות בניין?

כלונסאות הם היסוד של הבניין. על מנת ליצור בסיס ותשתית חזקה למבנה יש צורך בהכנסת יסודות מתכת לקרקע של הבניין שקצהו האחד בבסיס הקרקע וקצהו השני מחובר ליתר יסודות המבנה. תפקיד הכלונסאות הוא לקבע את יסודות המבנה אל הקרקע בצורה יציבה וחזקה. השימוש בכלונסאות מונע מהמבנה לשקוע באדמה בוצית ולזוז ממקומו באדמה חולית. בנוסף הכלונסאות מונעות מקירות דיפון לקרוס בזמן הבנייה. כלונסאות לרוב עשויות מפלדה ומשאר מתכות יציבות הקיימות בשוק. קיימים מספר סוגים של כלונסאות. כל סוג מותאם לפי סוג הקרקע שמיועדת לשימוש ועומס המבנה.

סוגי כלונסאות

כלונס מוחדר– מיוצר במפעלים ועשוי מפלדה. לאחר תהליך הייצור הוא מובא לאתר הבנייה לצורך הכנסתו לקרקע ע”י מהלומות. תולים את הכלונס ניצב לקרקע ומכניסים אותו אל תוך הבור בעזרת מהלומות בקצהו העליון המחדירות אותו אל הקרקע בכוח. בצורה זו מחדירים אותו אל הקרקע עד אשר הוא מגיע לשכבה קשה ויציבה.

כלונס קידוח – כלונס העשוי מטבעות ברזל בצורת ספיראלה לאורך מוטות ישרים. ( רשת גלילית) כלונס קידוח מוכנס לקרקע לאחר סיום קידוח הבור בקוטר של כ 30 – 120 ס”מ ולעומק של עד 25 מטר. לאחר הכנסת הכלונס יוצקים את הבור בבטון. לצורך שמירה על צפיפות הבטון בבור, מכניסים את שרוול היציקה עד לעומק הבור ומעלים אותו בזמן היציקה. לאחר השלמת היציקה ובזמן שהבטון טרי מחדירים מוטות ברזל נוספים לצורך חיזוק נוסף של הכלונס.